stosowanie preparatów na porost włosów
Kosmetyki | Uroda

Jak wybrać szampon na porost włosów w zależności od płci i wieku pacjenta?

26 marca, 2022

Osłabienie struktury włosów oraz ich nadmierne wypadanie może dotykać zarówno kobiety, mężczyzn, jak i dzieci. Warto zatem wiedzieć, że przyczyny tego niekorzystnego zjawiska mogą być odmienne w zależności od płci i wieku. Inny zatem powinien być skład stosowanych produktów na porost włosów.

Jakie zatem szampony na porost włosów powinni wybierać mężczyźni?

Problem osłabienia i nadmiernego wypadania włosów u panów zwykle ma związek z podwyższonym poziomem męskich hormonów płciowych. W tym zatem przypadku godny polecenia szampon powinien zawierać składniki naturalne, które skutecznie pobudzają krążenie krwi w skórze głowy oraz stymulują wzrost cebulek włosów. Wśród pożądanych składników zawartych w produktach kosmetycznych i leczniczych powinny się zatem znaleźć: ekstrakty z ziaren kawy, wyciągi z ziela abisyńskiego lub łopianu, a także fitosterole czy żeń-szeń. W przypadku nasilenia niekorzystnych objawów należy sięgać po produkty zawierające minoksidyl lub amineksil.

Czym powinna się cechować odżywka na porost włosów dla kobiet?

Patologiczne wypadanie włosów u kobiet jest zwykle wynikiem niedoboru witamin, mikroelementów i innych składników odżywczych w organizmie. Godne polecenia odżywki i szampony stymulujące porost włosów powinny zatem zawierać witaminy z grupy B oraz witaminy: A, C i E, które skutecznie poprawiają wygląd i kondycję włosów oraz skutecznie wspierają ich regenerację. Poza tym, wpływają one na nawilżenie oraz wzmocnienie struktury włosów. Dobre produkty dla pań powinny również zawierać elastynę, kreatynę oraz kolagen. Białka te zapobiegają nadmiernemu przesuszaniu się włosów oraz zwiększają ich elastyczność i wytrzymałość. Skład odżywek na porost włosów powinien być wzbogacony o nienasycone kwasy tłuszczowe oraz wyciągi z czarnej rzepy, pokrzywy, skrzypu polnego, żeń-szenia oraz olejku łopianowego czy rycynowego.

Jakie szampony stymulujące porost włosów są wskazane dla dzieci?

Problemy dotyczące najmłodszych pacjentów zwykle mają związek z niedoborami żywieniowymi, ekspozycją na duży i przewlekły stres lub są skutkiem przebycia chorób zakaźnych przebiegających z wysoką gorączką. Szampon na porost włosów dla dzieci musi być delikatny, a w jego składzie powinny występować jedynie substancje pochodzenia naturalnego, takie jak choćby wyciągi z czarnej rzepy, pokrzywy czy skrzypu polnego.